GY.I.K.

GY.I.K. – coaching:

Mi a munkafüzetek és konzultációk módszere?

A munkafüzetek és konzultációk háttere a coaching.

Mi a coaching?

A coaching egy olyan fejlesztő folyamat, mely az erősségeidre koncentrál, a már most is rendelkezésedre álló „eszközökre” (támogató emberek, meglévő tárgyak, érzések, tulajdonságok, stb.) épít, illetve a céljaid kitűzését és elérését helyezi előtérbe, középpontva állítva azt, hogy mit szeretnél, hova szeretnél eljutni, miközben a problémákat megoldandó kihívásként és nem legyőzhetetlen akadályként kezeli.

Mikor van coaching-ra szükségem?

  • amennyiben már kitűztél Magad elé egy célt és szeretnéd azt a leghatékonyabban elérni
  • amennyiben még nincs konkrét, meghatározott célod, de megvalósítandó álmaid már vannak
  • amennyiben valamilyen problémád merült fel és szeretnél rövid idő alatt megoldást találni rá
  • amennyiben változtatni szeretnél az életeden és úgy érzed, szükséged van motiválásra
  • amennyiben harmóniába szeretnél kerülni céljaiddal, Önmagaddal
  • amennyiben szeretnéd az adott helyzetből a lehetőségeidhez mérten a maximumot kihozni
  • amennyiben a problémáidra megoldandó feladatként tekintesz vagy szeretnél így tekinteni
  • amennyiben szeretnél jövődre (és jelenedre is) optimistábban, pozitívabban tekinteni

Mire van szükség Részemről?

  • A problémára való koncentrálás helyett tekints rá megoldandó feladatként!
  • Állj készen a változásra, melyet meg szeretnél élni és maximálisan kötelezd el Magad mellette!
  • Légy Magadnak annyira fontos, hogy cselekszel, teszel a célodért!
  • Ne becsüld alá Magad!
  • Higgy Magadban annyira, mint amennyire én hiszek Benned!

Milyen kompetenciákkal kell egy coach-nak rendelkeznie? Köti titoktartás?

A coach-nak tanulmányain túl számos más követelményeknek meg kell felelnie. Ez alatt olyan személyiség-, és vieselkedésjegyekre gondolok, melyek a tanulmányok mellett megkoronázzák hivatását. A jó coach minden esetben betartja az etika szabályait, kompetenciahatárait. Rendszeresen képezi magát, foglalkozik önmaga fejlesztésével, úgy, mint coach és úgy is, mint magánember. Megoldásfókusz, lehetőségkeresés, optimista hozzáállás és pozitivizmus jellemzi. Semmilyen módon nem ítélkezik Feletted, nem ad tanácsot, nem befolyásol a döntéseidben, de számos eszközzel segít Téged elérni céljaid.

A coach-nak titoktartási kötelezettsége van, annak ellenére, hogy nem orvos. Semmilyen módon nem adhat ki információkat Rólad!

A coaching tanácsadás?

Nem. Egy coach soha nem befolyásol a döntéseidben és főleg nem lát el tanácsokkal.

Oka:

Nincs két egyforma ember, így nincs két egyforma megoldás sem. Ez még abban az esetben is helytálló, amikor két ember célkitűzése megegyezik egy adott témában. Gondolj bele abba, hogy elegendő, ha például mások a körülmények vagy a két ember személyiségében, habitusában különbözik egymástól. Ezek külön-külön is azt eredményezik, hogy ugyanazt az élethelyzetet máshogy látják, ezáltal más lehetőséget látnak megfelelőnek.

Hidd el, ami számomra helyes irány, az nem biztos, hogy Neked is az! A coaching és a munkafüzetek megadják azt a lehetőséget, hogy céljaid kitűzésétől kezdve annak elérésééig Te határozd meg, hogy milyen ütemben haladsz célod felé, mely alternatívákat tekinted reálisnak megvalósításához. Coach-ként nem szolgálok kész iránymutatással, hiszen hiszek Benned és abban, hogy életedért felelősséget vállalni tudó, jelenedről és jövődről dönteni képes ember vagy!

A coaching pszichoterápia?

Nem és nem is helyettesíti a pszichoterápiát, vagy más terápiát, gyógyító tevékenységet, ahogyan én sem vagyok orvos. Csak akkor tudlak támogatni a pozitív változásban, célod elérésében, amennyiben mentálisan egészséges vagy! Kérlek, ezt ne bántásnak vedd! De miután nem vagyok orvos, így ellenkező esetben bármennyire is szeretnék, nem tudok segíteni! Ez nem ellened, hanem Érted van: amennyiben mentális problémáid vannak jelenleg, nem én vagyok a megfelelő segítség Számodra, más szakemberekkel sokkal hatákonyabban tudsz előre haladni. Etikátlan is lenne Veled szemben, ha átlépném kompetenciahatáraimat!

Mely esetekben nem tudsz segíteni?

Nagyon sajnálom, de nem tudlak segíteni abban az esetben, ha más szakemberre lenne szükséged (pszichológus, pszichiáter), vagy ha mentális problémákkal nézel szembe. Kérlek, ezt ne éld meg bántásként, csodálatos vagy, de kompetenciahatáraim nem teszik lehetővé, hogy segítsek, másfajta támogatásra van szükséged. Az alábbi esetekben szintén nem tudlak segíteni:

  • nem kötelezted el Magad kellőképpen a célod mellett
  • nem állsz készen arra, hogy változtass
  • nem teszel a céljaidért, hiányzik a cselekvés
  • nem hiszel Önmagadban

Illetve vannak olyan témák, melyeket vagy a kompetenciahatáraim vagy etikai okokból nem vállal(hat)ok, például: gyászfeldolgozás, burnout, mobbing, stb.

GY.I.K. – munkafüzetek:

Mivel és hogyan segítesz?

A munkafüzetek legfontosabb eszközeként különböző feladatokra, de főként kérdésekre kell számítani.

Hogyan néz ki az Én-Kikötő munkafüzetek felépítése?

Az egyes munkafüzetek kidolgozásakor azt tartottam szem előtt, hogy ezek hogyan tudnának maximálisan hozzásegíteni célod kitűzéséhez és eléréséhez, valamint hozzájárulni az Előtted álló változásokhoz.

Egyik fő célom az volt, hogy nagyjából fedjék le egy coaching folyamat legalapvetőbb állomásait, hangsúlyt helyezve:

  • a jelen helyzet tisztázására
  • a Számodra ideális helyzet meghatározására
  • célod egyértelmű és megfelelő kitűzésére
  • részcéljaid megfogalmazására
  • erőforrásaid összegyűjtésére
  • a lehetséges akadályok és megoldások feltérképezésére

A munkafüzetek hasonló felépítésűek, mert legyen szó szinte bármilyen megoldani kívánt élethelyzetről, általában ugyanolyan út vezet célodig és Én-Kikötődbe.

Ne lepődj meg, ha több munkafüzet megvásárlása esetén azt tapasztalod, hogy vannak hasonlóságok, sőt egyezések. Ettől még minden munkafüzet egyedi!

Megvásárolni egyszerre több munkafüzetet van lehetőséged, de egyszerre egyet végezz és amikor sikeresen célba értél, csak akkor kezdj bele egy másikba!

Hogyan néz ki a Vállalkozásindítás munkafüzet felépítése?

A Vállalkozásindítás (azaz Vállalkozás születik!) munkafüzet egy vállalkozás indítása előtti legfontosabb kérdéseket járja át, ezáltal segít fontos döntések meghozatalában.

A Vállalkozásindítás munkafüzet hangsúlyt helyez többek között:

  • az önmotivációra
  • a vállalkozói attitűdre
  • a vállalkozási célokra
  • a vállalkozás jövőbeli küldetésére
  • a leendő vállalkozás erősségeire
  • a leendő célcsoport megismerésére
  • a bizalomépítésre
  • a leendő vállalkozás lehetőségeire

Mit tartalmaznak az egyes munkafüzetek?

Lényeges volt számomra, hogy minden munkafüzet az önismeretre épüljön, ez ugyanis összes döntésünk, célkitűzésünk és tettünk mozgatórugója.

A munkafüzetek kérdéseket, feladatokat előnyben részesítve kísérnek célod kitűzésétől akár annak eléréséig.

Mit kell még tudni a munkafüzetekről?

A feladatok feldolgozása önállóan történik. A legfontosabb, hogy saját ütemedben haladj! Nem csak az lényeges, hogy elérd a kitűzött célod, hanem az is, hogy élvezd a felé vezető utat! Senkihez nem szabad/kell mérned Magad! Egyik kérdésre sincs jó vagy rossz válasz, ahogy a feladatoknak sincs megoldása: az a helyes, amit Te annak gondolsz, hiszen Rólad és célodról, jelenedről és jövődről szól.

A feladatokat, kérdéssorokat PDF formátumban küldöm. Nyugodtan kinyomtathatod őket, de ha erre nincs lehetőséged, elég néhány üres papírlap és egy toll.

GY.I.K. – konzultáció:

Hogyan néz ki egy coaching folyamat? Mennyi időt vesz igénybe?

Már egyetlen konzuláció is óriási löketet és pozitív irányt tud adni, hiszen ezen az alkalmon beszéljük át a „problémát” és kezdünk arra megoldandó kihívásként tekinteni, valamint itt kerül sor a célkitűzésre is. Természetesen ezt követően – döntésednek megfelelően – egyedül is haladhatsz tovább, de hogy biztosan célba érj, általában 5 konzultációra van szükség.

Milyen lehetőségek vannak konzultálni és milyen gyakorisággal kerül rá sor?

Konzultáció online történik (Skype, WhatsApp, Viber vagy Telegram). Ez lehetővé teszi, hogy ne kelljen kilépned otthonod nyugalmából és meghittségéből, ezáltal a Számodra kedves környezetben könnyebben feloldódsz és magabiztosabb vagy!

Hatékonyság szempontjából az a megfelelő, ha a konzultációk hetente történnek (ez alól a 4. konzultáció lehet kivétel, ezt követően 2-4 hét is eltelhet)

Kapok majd feladatokat a coaching folyamat során?

A coaching lényege, hogy folyamatosan haladj a kitűzött célod felé. Ennek elősegítése érdekében a konzultációkat úgy zárjuk, hogy meghatározod, hogy a következő online találkozásig mit teszel a célodért. Ezek nem kötelező feladatok, csupán kisebb lépések a célod felé, így érdemes élni a lehetőséggel.

GY.I.K. – utánkövetés:

Mi az utánkövetés? Mikor lehet rá szükség?

Egyes esetekben a konzultációs folyamat hosszabb időt (több hónap/félév/év) is igénybe vehet, amennyiben célod elérése távolabbi. Ilyenkor a konzultációs folyamat (5 alkalom) lezárását követően dönthetsz úgy, hogy szeretnéd ha továbbra is kísérnélek utadon.

Utánkövetésre az egyes munkafüzetek befejezése után is lehetőség van, amennyiben még nem érted el a célod és szeretnéd, ha továbbra is motiválnálak.

Utánkövetés kétféleképpen történhet:

  • konzultáció formájában: 2-4 hetente kerül rá sor, ahogy Számodra ideális
  • e-mailes kapcsolattartás: havonta 2szer van lehetőséged e-mailben segítséget kérni, ha elakadtál, ez esetben én is írásban válaszolok maximum 48 órán belül

 

Ha maradt kérdésed: enkikoto.coaching@gmail.com

 

Share This